O mnie i o blogu

Nazywam się Ewa Gryguc. Jestem posiadaczką małego ogrodu, ogrodu balkonowego i miłośniczką sztuki ogrodowej, a zdarza się, ze projektantką ogrodów cudzychBlog ogrodyewy.pl prowadzę od 2009 roku. Choć opisuję w nim wszystkie aspekty ogrodnictwa, to skupiam się przede wszystkim na zmysłowym odczuwaniu ogrodu, a nie opisie technicznym.

Pierwsze wspomnienie ogrodowe: kępa liliowców rdzawych rosnąca pod oknem drewnianego domu. Musiałam mieć mniej niż 4 lata, bo dom spłonął dwa miesiące po moich zimowych urodzinach. Liliowce przetrwały pożar i długo znaczyły miejsce, gdzie stał dom. Równie długo jak dwie morwy rosnące przy wejściu do domu. Czy od tej kępy liliowców zaczęła się moja ogrodowa pasja?

Czas łagodzi wspomnienia, dodaje uroku minionym chwilom.  Kępa bzów, dzikie róże, olbrzymia rabata z późno kwitnących marcinków przy drodze, wierzby nad stawem. I oogromny, rozpościerający nisko swe konary klon jesionolistny. Ulubione miejsce wspinaczek i zabaw. Do dziś lubię te klony o zielonej korze i charakterystycznym ostrym zapachu rozłamywanych gałązek.

Tam, w dzikim edenie dzieciństwa zrodziła się moja ogrodowa pasja.

Wokół tej pasji ogniskują się różne moje działania: projektowanie ogrodów (ukończyłam technikum terenów zieleni i studia podyplomowe w zakresie wzornictwa ogrodowego na SGGW), fotografia (nagrody w prestiżowym konkursie fotograficznym IGPOTY 2013 i 2014), pisanie o ogrodach (m.in. w czasopismach ogrodniczych: „Twój Ogrodnik”, „Mój Piękny Ogród”, w portalu http://naogrodowej.pl/).

PROJEKTY OGRODÓW I KONSULTACJE OGRODNICZE

kontakt egry@gazeta.pl tel. 784-172-508

Ogród ten powstanie na narożnej działce. Miał już pewne elementy roślinne. Musiałam je włączyć w projekt i dodatkowo wygospodarować duża powierzchnię do gry w piłkę.
Wzdłuż ulicy, która w przyszłości zostanie poszerzona (stąd podwójny żywopłot: istniejący i planowana osłona z wysokich iglaków) zaplanowano swobodne nasadzenia krzewów. Reszta ogrodu utrzymana jest w stylu swobodnym z wrzosowiskiem i roślinami zadarniającymi pod drzewami liściastymi. Właściciel ogrodu jest miłośnikiem ptaków i lubi je obserwować. Nie zabrakło więc miejsca na ptasią stołówkę.
Konsultacje ogrodnicze
Ostatnio wiele osób, szczególnie mieszkańców miast, zainteresowanych jest ogrodnictwem, uprawą warzyw. Zapraszam do skorzystania z doradztwa ogrodniczego, które  obejmuje: wspólne zakupy roślin, naukę siewu i sadzenia, poznanie tajników pielęgnacji roślin, pomoc w planowaniu ogrodu, pomoc w planowaniu balkonu, tarasu, poprawę aranżacji roślinnych, zakładanie warzywnika, zakładanie ogródka ziołowego, zakładanie rabat kwiatowych, poznanie roślin przyjaznych owadom.
Spotkamy się w Twoim ogrodzie, na Twoim tarasie, na zakupach w renomowanych szkółkach, centrach ogrodniczych. Indywidualny trening ogrodniczy rozbudzi  wrażliwość estetyczną w aranżowaniu ogrodu i zwiększy umiejętności ogrodnicze.
Konsultacje trwają od 1,5 godz. do całego dnia.