O łąkach prawdziwych i rabatach łąkowych

Łąki kwietne (czasami nazywane kwiatowymi) to temat nośny i modny. Popełniłam nawet artykuł na ten temat (niecnie przez redakcję wykorzystany do reklamy nasion łąk kwietnych). Założyłam także niegdyś w swym mikroskopijnym ogródku (jak na potrzeby ekspozycji łąki kwietnej) rabatę a la łąka. Rabata miała się dobrze dopóki nie została przez bliskiego mi szkodnika ogrodowego potraktowana nawozem. Szkodnikowi nie podobała się zbyt jasna zieleń liści. Musiały być ciemne od azotu. I rabata poległa po silniejszym deszczu. Tak to jest z nadmiarem miłości… Łąki kwietne zakładane są w ogrodach, rozlewają się na miejskie trawniki. Pasują i do wiejskiego ogrodu i – prawem kontrastu – ogrodu przy nowoczesnych szklanych domach (choć chyba Żeromski nie ten typ miał na myśli).

Właściciele ogrodów zafascynowani są łąkami kwietnymi: skojarzeniami, skuszeni sentymentalną wizją sielankowej wsi z kwitnącymi łąkami i łanami złocistego zboża (znowu kłania się literatura: Kochanowski, Szymonowic, Karpiński), szczególnie gdy oglądamy je na ekranie telewizora jako tło do występów szczęśliwej rodziny. Ale te piękne w czerwcu kwitnące połacie dają też inne doznania estetyczne. Po skoszeniu, po przesuszeniu, po zgrabieniu, po wywiezieniu siana… zostaje ściernisko, które odrasta przez kilka długich tygodni. Drodzy miłośnicy łąk kwietnych in spe, czy jesteście przygotowani na taki widok?

DSC_0077

Łąka

Jeżeli tak to przechodzimy do tematu zasadniczego. Wychowałam się wśród mazowieckich łąk. Nieopodal domu przepływała wąska rzeczka. Meandrowała sobie miedzy kępami tataraku. Wiosną potrafiła rozlać się szeroko, na kilkadziesiąt metrów. Zalewała łąki, pola uprawne zaczynały się dokładnie za linią rozlewiska. Potem została uregulowana, koryto wyłożono faszyną, zniknęły powodzie, ale zniknęły też malownicze meandry. Pozosatła jednak pamięć rzeki w tych dawnych zakolach. Wiosną w obniżeniach tworzyły się oczka wodne; rosły kosaćce, storczyki.(dziś wiem, że to były storczyki, wtedy były uroczymi fioletowymi kwiatkami), krwawnica …

Całe kilometry łąk wzdłuż rzeczki wiosną wyglądały podobnie. Morza kaczeńców, łany kogutków, niebieskie wstęgi niezapominajek. Jaskry, żółte główki jaskrów drżących przy najmniejszym podmuchu wiatru; razem z jaskrami (nie pamiętam już dobrze) pojawiały się chyba początkowo fioletowe, a potem coraz bledsze kwiatostany rzeżuchy łąkowej. I w końcu łąka różowiła się delikatnym kolorem firletki poszarpanej. Ta łąka była moim ogrodem.

e.gryguc_łaka4

Łąki w zderzeniu z rzeczywistością

Dziś łąka przekształcona została w pole uprawne. Króluje kukurydza. Nie można nawet powiedzieć, że jak okiem sięgnąć, bo w swej wysokości kukurydza uniemożliwia jakiekolwiek spojrzenie.

Tak się dzieje wszędzie tam, gdzie ziemia jest na tyle żyzna by do cna ją wykorzystać. Na łąkach i murawach stanowisk mniej żyznych zagrożeniem dla niekoszonych i niewypasanych łąk jest zarastanie drzewami i krzewami. Paradoksalnie (jak wyśledziłam przegotowując się do pisania postu) do likwidacji łąk przyczyniały się również dopłaty unijne do zalesiania.

 

Rabata łąkowa

W ogrodzie możemy zafundować sobie rabatę z roślin łąkowych. Nie nazywam jej łąką kwietną; chciałabym rozpropagować ideę rabaty łąkowej. Wiele roślin dziko rosnących ma swoje ogrodowe odpowiedniki. Możemy je do tworzenia rabaty łąkowej z powodzeniem wykorzystać.

Możemy poobserwować okolicę bliższą i dalszą, aby znaleźć łąkę, której obraz chcemy odtworzyć w ogrodzie. Zbieramy ręcznie nasiona i rozsiewamy na planowanej rabacie. Do zbioru nasion możemy zastosować odkurzacz ogrodowy (ale proponowałabym zapytać o zgodę właściciela łąki).

Jak rozplanować rabatę z roślin zakupionych w centrum ogrodniczym czy szkółce bylin? Nie znajduję jednoznacznej odpowiedzi. Megi radzi sadzić rośliny plamami. Mam także inną propozycję: swobodnie i przypadkowo. Łatwo powiedzieć gorzej wykonać; może nie obędzie się bez przesadzania. Efekt końcowy: wielowarstwowy, rozedrgany kwietny dywan.

 

Rabata łąkowa na stanowisko wilgotne
łąkarys2
Rabata łąkowa na stanowisko suche:łąkarys2 001

 

Polecana literatura:

Zbigniew Nawara: Rośliny łąkowe (Warszawa 2006)

Praktyczny podręcznik zbioru nasion i ekologicznego odtwarzania bogatych florystycznie łąk (Poznań 2012)

 

Łąka nad Bugiem (okolice Drohiczyna)

w.gryguc_łaka6

e.gryguc_łąka3

e.gryguc_łąka8

e.gryguc_łąka2

e.gryguc_łąka13

e.gryguc_Łaka8

e.gryguc_łaka9

e.gryguc_łaka11

e.gryguc_łaka14

e.gryguc_łaka12

e.gryguc_łaka10