Magnolia – #FOTO-grafia

Magnolia to drzewo, którego nigdy nie pragnęłam mieć w ogrodzie. Czy to znaczy, że nie lubię magnolii? Próbuję znaleźć właściwe słowo. Nie mogę napisać, że uwielbiam, nie mogę napisać, że podobają mi się. Najwłaściwsze słowo opisujące mój stosunek do magnolii to PODZIWIAM.

Jak wiele roślin trafiła do europejskich ogrodów w XVIII wieku. Nazwana została na cześć botanika francuskiego Pierra Magnola (1638-1715). Ma wiele gatunków i odmian, ale dziś interesuje mnie piękno ich kwiatów i gracja sylwety. Delikatne kwiaty jak dziewiczo białe rękawiczki dam. Byle przymrozek waży je, brązowe i uwiędłe spadają gdzie bądź. Szeroka rozłożysta korona wymaga miejsca i odpowiedniej oprawy: zamek, pałac, dwór z przestronnym trawnikiem. Symboliczna wiejska chata czy ogródek działkowy z magnolią nie graja; dlatego też wymyślono odmiany kompaktowe, aby każdy mógł się poczuć panem na włościach.

Mnie wystraczą te w parkach. Ale mam na oku taką jedną co rośnie w ogródkach działkowych. Widzę ją ze swego oka w dalekiej perspektywie. W kwietniu czekam, aż obok głównego domu działkowego w stylu dworkowym pojawi się biała chmura. Kwitnie! W tym roku też. Nie biegnę aby obejrzeć jej z bliska. Z bliska nie rozczarowuje, ale traci urok. Wciśnięta między działkowe alejki nie ma odpowiedniej przestrzeni, aby w pełni poruszyć swym pięknem.

Staję więc w kuchennym oknie i delektuję się tą moją magnolią gwiaździstą. Zaiste, prawdziwa gwiazda w miejskiej scenografii.

 

Magnolia kwiaty

Magnolia gałąź z kwiatami

Gdzie ona?